*
“Plastic Bags of ice cream cubes Spartan Stores” (CC by 2.0) by  stevendepolo

How much does a bag of ice cost?

On average, a bag of ice cream will price anywhere from as tiny as $1 because that a 10-pound bag come as much as $6 because that a 20-pound bag.

You are watching: 20 lb bag of ice cost

The expense of ice will depend on the amount in the bag and the store selling it.

With grocery stores, gas stations and also even some quick food chains offering bags the ice, describe our table below to watch what it could price you:

RetailerAverage Price
7-11$2.50 for 10-pound bag
Arby"s$1 because that 10-pound bag
Burger King$1 because that 5-pound bag
Chick-fil-A$1.50 for 5-pound bag
Costco$1.79 for 20-pound bag
Kroger$2.29 because that 10-pound bag
Kwik Trip$2.29 for 10-pound bag
McDonald’s$1.49 because that 8-pound bag
Sam"s Club$2.25 for 20-pound bag
ShopRite$1.99 for 7-pound bag
Sonic$2 because that 10-pound bag
Steak ‘n Shake$1 because that 6-pound bag
Target$1.37 for 5-pound bag
Walmart$1.50 because that 10-pound bag

NOTE: These are the prices us received. Her results may vary, depending upon the geographical location. Also, this prices may adjust depending ~ above the promotional rate.

Tips come know:

The mean bag that ice will come in a 10, 16 or 20-pound bags, and most ice will be made from purified water. Ice will virtually always be marketed as cubes, but in some cases, girlfriend may be able to find cocktail ice cubes, which refer to the smaller cubes used in beverages.

Some the the biggest brands often uncovered at a regional retailer contains Arctic Ice, the Cape Cod ice Company, Chesapeake bay Ice, Diamond Ice, Penguin Ice and also Reddy Ice.

Ice have the right to be to buy at many grocery stores, gas stations, and also as mentioned, even fast food restaurant chain such together Sonic, McDonald’s and also even Arby’s. This will vary from place to ar as some won’t market bags of ice for sale.

If purchasing a bag of ice for consumption, make certain it’s significant with the International Packaged ice Association (IPIA) seal. This guarantees the ice has actually met the IPIA’s strict standards.

How have the right to I save money?

Consider make your very own ice in ~ home. If girlfriend think you space going to be purchasing more ice in the future, take into consideration purchasing smaller ice trays in ~ a neighborhood dollar store. If her refrigerator has an ice cream making option, consider filling increase a cooler the night prior to you leave. The way, once you wake up, the ice device will it is in at complete capacity again for one more refill.

Bags of ice cream will usually be the exact same price throughout town. That is best that you purchase ice together close as you can to home, particularly if you space bringing it back for an event.

See more: What Is The Decimal Equivalent Of 5 8 As A Decimal? What Is 5/8 As A Decimal

Advertising Disclosure: This content may include referral links. Please read our disclosure plan for much more info.